Bugun...
Bircan: “Turizm bakanlığı neden Mecidiye'nin katlimına onay veriyor?”
Tarih: 27-01-2016 21:57:00 + -Bircan: “Turizm bakanlığı neden Mecidiye'nin katlimına onay veriyor?”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Mecidiye’de yapılmak istenen taş ocağı ile ilgili Turizm Bakanlığının olur verdiğini belirterek, “Turizm bakanlığı neden Mecidiye'nin katliamına onay veriyor?” diye sordu.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’a Bakanlığının Mecidiye Köyünü de içine alan Saros Körfezini 8 Aralık 2006 tarihinde “Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi” ilan edilmesine rağmen neden taş ocağına yapılabilir raporu verdiğini bir soru önergesi ile sordu.

CHP’li Bircan doğa ve turizm cenneti Mecidiye’de Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü tarafından açılmak istenen taş ocağı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığına vermiş olduğu soru önergesi yanıtında Çevre Bakanın, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığının projeye ilişkin görüşleri alınmış olup, e-ÇED sisteminde bulunan Proje Tamum Dosyasının ekinde yer almaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığının görüşünde, faaliyetin yapılmasında salanca olmadığı belirtilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığınca anılan bölgede Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi faaliyetinin yapılmasında salanca bulunmadığına ilişkin görüş verilmiştir.” dediğini belirtti.

“Turizm alanlarının korunmasını ve gelişmesini sağlamakla görevli Turizm Bakanlığı’nın turizm katliamına onay vermesi kabul edilemez.” diyen Bircan, “Söz konusu alanı da içinde barındıran Saros Körfezi, 8 Aralık 2006 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi ilan edilmiştir. Mevcut alanda 5 adet taş ocağı çevreye zarar verirken yeni taş ocaklarına da onay verilmesi doğa ve turizm cennetinin katliamının devamı anlamına gelmektedir. Ocağın açılması turizme büyük zararlar verecektir” dedi.

Bircan vermiş olduğu soru önergesinde, “8 Aralık 2006 tarihinde Bakanlığınız tarafından “Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi” ilan edilen bölgede taş ocağı kurulması hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ne görüş ilettiniz? Turizm Bakanlığının görevi turizm alanları korumak ve geliştirmek değil midir? “Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi” ilan edilen Saros Körfezinde bulunan Mecidiye’de taş ocağı faaliyeti turizmi etkilememekte midir? Taş ocağının açılması turizme zarar vermeyecek midir?” sorularını yöneltti.

Bircan, “Mecidiye’ye taş ocağı yaptırmamak için her şeyi yapıyoruz. Çevre Bakanlığı gibi konunun diğer muhatapları ile de görüşmelerimiz sürüyor. Turizm Bakanlığı turizm alanlarını, Çevre bakanlığı da çevreyi korumak zorunda. Biz onlara görevlerini hatırlatarak, yapmalarını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

 
Bu haber 1197 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR